klinika – kosmetologia – peeling chemiczny
Peeling chemiczny
Peeling czyli – łuszczenie się, schodzenie, exfoliacja
Wykonując peeling chemiczny- chcemy doprowadzić do kontrolowanego złuszczania się skóry, w celu poprawy jej kondycji.
Peelingi możemy podzielić na 3 podstawowe grupy:
- Głębokie penetrujące do skóry właściwej obejmując całą warstwę siateczkowatą.
- Powierzchowne – które działają tyko w obrębie naskórka.
- O średniej głębokości działania, które zazwyczaj nie penetrują głębiej niż do górnej części warstwy siateczkowatej skóry właściwej
\
Peeling powierzchowny – powoduje delikatny rumień lub jego zupełny brak oraz może dawać niewielkie złuszczanie. Czas regeneracji skory po zabiegu to około 5 dni. Można śmiało wykonywać go latem ( należą do nich peeling z kwasem mlekowym, kwasem laktobionowym czy kwasem azelainowym w niskich stężeniach)
Peeling średnio głęboki – zawsze powoduje rumień, w zależności od indywidualnych predyspozycji jest on mniej lub bardziej nasilony. Złuszczanie naskórka jest wyraźne. Okres regenacji skóry po peelingu to około 14 dni. ( kwas glikolowy, kwas salicylowy, TCA- w niskim stężeniu )
Peeling głęboki – zazwyczaj pojawia się FROST podczas zabiegu ( biały nalot)- co oznacza, że peeling przeniknął do warstwy brodowkowatej skory właściwej. Zagieg powoduje intensywny rumień oraz mocne złuszczanie. Czas regeneracji po zbiegu sięga nawet 3-4 tygodni. Peelingi takie najczęściej wyłączają pacjenta na jakiś czas z codziennej aktywność zawodowej. (TCA w wysokim stężeniu, fenol)
Obecnie najczęściej stosuje się peelingi, które zawierają połączenie różnych kwasów oraz substancja łagodzących podczas jednego zbiegu. Zaletą takich połączeń jest niewątpliwie to, że można działać na klika problemów jednocześnie oraz, to że dla osiągnięcia dobrego efektu można używać substancji o niższych stężeniach – co istotnie zmniejsza ryzyko powikłań pozabiegowych
Jak przygotować się do zabiegu z użyciem kwasu w gabinecie?
Przed zabiegiem z użyciem peelingu chemicznego nie należy się opalać oraz wykonywać zabiegów, które mogą wywoływać podrażnienie skóry ( depilacja, inne peelingi, zabiegi laserowe), chyba że peeling będzie elementem zabiegu łączonego. Najczęściej jest to 14 dni przed zabiegiem, jednak osoba wykonująca może zalecić inaczej.
Miejsce poddawane zabiegowi nie powinno być golone w dniu zabiegu.
Jeśli pacjnet przyjmuje leki, należy poinformować o tym osobę wykonująca, może się tak zdarzyć, że będzie trzeba je odstawić na czas zabiegu lub przełożyć zabieg.
Jak zadbać o skórę po peelingu chemicznym?
Należy pamiętać, że nasza skóra po peelingu wymaga szczególniej pielęgnacji.
Po zabiegu bezwzględu na porę roku należy używać kremu z filtrem 50+ w celu uniknięcia wysypania przebarwień oraz podrażnienia.
Skóra po peelingu ma uszkodzona barierę ochronna – płaszcz hydrolipidowy- dlatego jest ona bardziej narażona na utratę wody oraz działanie czynników zewnętrzny. Po zabiegu należy używać kremów natłuszczających oraz regenerujących.
Należy pamiętać aby po peelingu traktować skórę bardzo delikatnie – stosować do mycia produkty na bazie emolientów.